Depo Çadırı Kullanım Alanları

Depo Çadırı Kullanım Alanları

  • Tarih: 30 - Ocak - 2018

Depo kullanım alanları ile ilgili bilgi paylaşmadan önce, depo çadırı nedir sorusunun cevaplandırılması; kullanım alanları ile fikir yürütmede daha çok yardımcı olacaktır.

Depo Çadırı Nedir?

Depo çadırı, depo amaçlı kullanılacak alanların kapatılması için özel malzemeler kullanılarak yapılan saklama alanlarıdır. Depo çadırları genellikle kısa süreli ve geçici amaçla kurulacak olmasına rağmen, uzun süre kullanıma uygun olarak hazırlanmaktadır. Depo çadırları, klasik bir çadırın ortam şartlarını sağlamaktadır.

Depo çadırları kullanım alanına göre, iklim özelliklerine göre izoleli ve izolesiz olarak yapılabilir. Depo çadırına giriş için yapılacak kapılar, istenilen özelliklere uygun olarak farklı modellerde yapılabilir.

Depo Çadırlarının Avantajları Nelerdir?

Depolar, genellikle betonarme ya da prefabrik yapılar olarak yapılır. Fakat depo çadırları bu yapıları göre maliyet açısından daha ucuz olmakla birlikte daha hızlı kurularak zamandan da tasarruf sağlar. Aynı zamanda işlevsellik açısından da depo çadırları daha işlevseldir. Kolay söküldüğü için istenilen zamanda, istenilen yere rahatlıkla taşınabilir. Değişik uzunluklarda ve yüksekliklerde, kullanım alanına göre ek ilave özellikler depo çadırları tasarımı söz konusudur.

Yapıyı kaplayan kumaşlar, yazın ortamın serin, kışın ise sıcak olmasını sağlar. Ayrıca istenmeyen haşarat ya da fare gibi zararlıların barınmasına engel olur. Depolanmak için kullanılan malzemenin, dış etkenlerle etkisini engeller.

Depo çadırlarının en büyük avantajı, imar iznine gerek olmamasıdır. Ayrıca, çadırın iç kısmında kolon ve kiriş olmaması kullanım alanı açısından daha rahat ve geniş bir ortam sağlamaktadır.

Depo çadırları, 20 yıl gibi uzun bir ömre sahip olup; gerekli bakımlar yapıldıktan sonra bu süreyi daha uzatmak mümkündür.

Depo Çadırları Kullanım Alanları Nelerdir? 

Depo çadırları, hem kurulum açısından hem de maddi açıdan uygun olması nedeniyle farklı alanlarda kullanım için tercih edilmektedir.

  • Samanlık, ardiye, traktör garajı ve balya deposu olarak, depo çadırları tercih edilebilir.
  • Evde kullanılan fakat saklamakta sorun yaşanılan eşyalar için, depo olarak depo çadırları kullanılabilir.
  • Depo çadırları, iftar yemekleri ya da toplantılar için uygun bir kullanım alanıdır.
  • Stoklu malzemelerin depolanması için, depo çadırları kullanılabilir.
  • Atık malzeme depolamak amacıyla depo çadırları kullanılabilir.
  • Tarımsal depolama da gerekli tedbirler alınarak, depo çadırları kullanılabilir.

Depo çadırları, kullanım amacına doğru hizmet etmesi açısından; değişik tasarımlarda ve ebatlarda yapılmaktadır. Kurulum sırasında çadırlar, kişi tarafından kurulabileceği gibi, depo çadırını yapan firma tarafından da kurulabilmektedir.